Zadzwoń (+48) 42 239 20 30

Leczenie otyłości u dzieci i młodzieży

Wspomóż zdrowy rozwój dziecka

Nie potrafisz odmówić swojemu dziecku słodyczy i fast foodów? A może wręcz przeciwnie - dbasz o to, aby spożywało zbilansowane i zdrowe posiłki, a mimo to nie jest w stanie utrzymać prawidłowej wagi? Nadwaga i otyłość to poważne problemy, z którymi coraz częściej borykają się dzieci.

Każde dziecko, u którego przez dłuższy czas utrzymuje się nieprawidłowa masa ciała, wymaga specjalistycznej opieki - dietetyka, gastroenterologa dziecięcego, a niekiedy również psychologa. Kluczowe jest znalezienie przyczyn problemu, bo to od trafnie postawionej diagnozy zależy powodzenie dalszych działań terapeutycznych. Gastroenterolog i dietetyk wspólnie analizują problem dziecka, przeprowadzają wywiad diagnostyczny i zlecają badania. Wspólnie z rodzicami opracowują indywidualny plan leczenia żywieniowego dziecka i pomagają wprowadzać zmiany w nawykach dietetycznych.

Nieleczona otyłość może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, cukrzycy, zaburzeń płodności czy depresji. Badania dowodzą, że żadna pojedyncza interwencja nie wystarczy aby zatrzymać falę tego zjawiska. Jedynie profesjonalny program łączący różne metody leczenia oraz konsekwencja w leczeniu dietetycznym mogą być skuteczne.

W Poradni leczenia i zapobiegania otyłości u dzieci i młodzieży oferujemy Program Odchudzania.

Czas udziału dziecka w programie trwa od 6 do 12 miesięcy i obejmuje następujące etapy:

1. Kwalifikacja dziecka do programu (dzieci pow. 3 roku życia) wizyta lekarska:

  •  ocena masy ciała, wzrostu i BMI w odniesieniu do siatek centylowych, wieku i płci, ocena wskaźnika talia/biodra oraz rodzaju otyłości (brzuszna/pośladkowo-udowa);
  • wywiad lekarski dot. chorób przewlekłych w rodzinie, przyjmowanych leków i przebytych chorób, wstępny wywiad dotyczący nawyków żywieniowych;
  • ocena konieczności konsultacji innych specjalistów (endokrynolog);
  • u dzieci powyżej 10 r.ż. ocena czynników zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi (zespół metaboliczny);
  • skierowanie na badania z krwi: morfologia, badania biochemiczne;
  • skierowanie na USG jamy brzusznej (ocena stłuszczenia wątroby);
  • pomiar ciśnienia tętniczego.

2. Wizyta u dietetyka - wdrożenie programu diety redukującej masę ciała z instruktażem rodziców odnośnie dozwolonych i niedozwolonych pokarmów, przykładowymi jadłospisami i programem monitorowania postępów dziecka.

3. Wizyty patronażowe u dietetyka co 14 dni, a u lekarza co 2 miesiące - ocena postępów odchudzania i badania kontrolne w razie wykrytych nieprawidłowości.

4. Grup wsparcia dla dzieci otyłych (szczególnie nastolatków) i ich rodziców z udziałem psychologa, dietetyka i  lekarza  dla chętnych.

5. Okresowe eventy promujące zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i urozmaiconą dietę.

6. Nawiązanie współpracy z trenerami wychowania fizycznego mające na celu tworzenie grup aktywności fizycznej dla dzieci otyłych (pływanie, ćwiczenia aerobowe).

Leczenie otyłości u dzieci i młodzieży